19 Temmuz 2010 20:19

'Top çizgiyi geçti mi?' tartışmalarına son!

FIFA tartışmalı pozisyonlar için "Adamın gol dedi" sistemine geçiyor

Haberin puanı
1162
Habere puan ver
Topa çip takmak da bir çözüm tabi.
Topa çip takmak da bir çözüm tabi.
Dünya Kupası'nda yaşanan bariz hakem hataları FIFA'yı harekete geçirdi. Özellikle İngiltere - Almanya maçında Lampard'ın çizgiyi geçen şutuna gol verilmemesi FIFA Başkanı Sepp Blatter'ı radikal çözümlere yöneltti. 120x90 metrelik bir futbol sahasında 3 hakemin hata yapmasını doğal olduğunu belirten Blatter, "Hakemler üzerindeki baskıyı kaldıracağız, futbolcular hakeme boş boş itiraz eden bireyler olmayacak, o kararların bir parçası olacak" diye konuştu.

Krampon.net'in edindiği bilgilere göre sadece topun kale çizgisini geçip geçmemesi durumlarını değil tüm oyun kurallarını kapsayan değişikliklere gidilecek. Hala proje aşamasında olan yeni kurallardan bazıları şöyle:

- "Top çizgiyi geçti mi, geçmedi mi?" tartışmalarına yol açan pozisyonlarda artık "Adamın gol dedi" veya "Adamın devam etti" sistemine geçilmesi bekleniyor. "Adamın gol dedi" kuralına göre savunmadaki takımdan herhangi bir oyuncunun "Gol beyler gol" tarzında fairplay yaklaşımı getirmesi halinde hakem santraya gönül rahatlığıyla koşabilecek. Hücumdaki oyunculardan birinin hiçbir şey olmamış gibi oyuna devam etmesi halinde ise "Adamın devam etti" prensibi devreye girecek ve hakem oyunu devam ettirecek. İki durumun eş zamanlı yaşandığı durumlarda hakem taşın üzerine tükürerek "Yaş mı kuru mu?" isimli kura yöntemine başvuracak.

- Futbolcular hakemin bir kararına katılmadıkları zaman uymak zorunda olmayacak. Luis Fabiano'nun elle topu alıp gol attığı pozisyondan etkilenen FIFA, bu durumlarda defans oyuncusunun kalecisine "Kaleyi boşalt, bırak atsın" diyebileceğini belirtiyor. Bu pozisyonlarda "yaş mı kuru mu" kurasında kaybeden takımın aleyhine karar verilecek. Ancak kurayı kaybeden takımın hanesine "Hamam parası" adı verilen bir puan eklenecek. Üç hamam parası bir kornere, üç korner ise 1 penaltıya denk gelecek. Penaltıları ise sadece yaptıran oyuncu kullanabilecek.

- Futbolun seyir zevkini artırmak için hücum eden takıma gol atmadan önce en az bir çalım atma zorunluluğu getirilirken abanmanın serbest olup olmayacağı ise her maçtan önce ülke federasyonları tarafından belirlenecek...
İmdat Zenci bildirdi.
Diğer okazyonlar
10 puan
"3 puanı bu muhteşem taraftara hediye ediyoruz"
8 puan
"İyi bir çıkış yakaladık, bunu sürdürmek istiyoruz"
6 puan
"Futbolun adaleti yok"
4 puan
"Lig uzun bir maraton"
2 puan
"Bu maçı unuttuk"
0 puan
"Bugüne kadar hakemler hakkında hiç konuşmadım"
Dakika ve skor alalım
Puan durumuHepsi
Galeri